Мининобелови лауреати празнуват юбилей на Техническия в Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 14:40, 26.04.2018

Създателите на Катедра „Компютърни системи и технологии“, двама мининобелови лауреати, академичният екип и студенти от Техническия университет в Пловдив заедно ще отбележат 25-годишнината от създаването й на 27 април. Празникът започва от 11.30 часа в Аулата на университета с връчване на почетен знак за заслуга на създателя на катедрата и първи неин ръководител доц. д-р Красимир Крачанов. Ранният следобед празникът ще се пренесе във Втори корпус на университета на бул. „Санкт Петербург“ 63.

"За нас това е Ден на отворени врати за кандидат-студенти за специалностите в катедрата "Компютърни системи и технологии", които искат да видят условията, при които ще учат, поясни ръководителят на катедрата доц. д-р Николай Каканаков.

В рамките на Деня на отворените врати кандидат-студентите ще получат информация за възможностите, които учебното заведения предоставя. 

Как се правят 3D макети на най-значимите пловдивски културни паметници, къде се намира „облакът“ на Техническия университет, как се симулират биопроцеси, как се работи в петте лаборатории и петте компютърни класа на Катедра „Компютърни системи и технологии“?

Това е част от информацията, която ще получат кандидат-студентите от випуск 2018 в Деня на специалността. За академичния екип на вуза, за завършилите специалността и за настоящите 100 студенти от специалността 27 април е и празник – точно преди 25 години доц. Красимир Крачанов създава и поема ръководството на катедрата.

„ Досега сме обучили над 2000 инженери по нашата специалност. В първите 9 години новата катедра създава 500 инженери – магистри. В следващите години са създадени още 1500 специалисти, от които 1150 бакалаври и 350 магистри. Катедрата е обучила и 100 докторанта, от които 30 са защитили висшето научно звание.“ - разказва доцент д-р Николай Каканаков.

ИСТОРИЯТА

През 1993 година доцент Красимир Крачанов дава идеята за формиране на самостоятелна катедра. Още със създаването на филиала на Техническия университет в Пловдив обаче започва обучение на студенти по специалност „Изчислителна техника“. Научната логика да се обособи нов катедра в Техническия университет - филиал Пловдив е стремителното навлизане на компютърната техника в България.

Вече има нужда от инженери, които да специализират в тази нова област. Освен това така се повишава ефективността от управлението на учебния процес и по-лесното създаване на нови учебни планове, съобразени с най-новите тенденции в компютърното развитие. Това дава възможност за участие по международните проекти TEMPO за оеднаквяване на учебната документация с университетите от Западна Европа, така че днес дипломите на пловдивските инженери от специалност „КСТ“ важат в цяла Европа и в още много други страни по света.

ЗА СЪВЕТ ОТ ЧУЖБИНА

И след завършването си понякога студентите отново се обръщат за съвет към своите преподаватели от катедра „КСТ“. „Понякога колегите ни искат да акцентират върху конкретни аспекти на научните знания, които в момента им трябват в работата и идват отново да слушат някои лекции, за да са в крак със съвременните тенденции. Това ни радва, защото младите инженери сами са достигнали до извода, че това, което преподаваме е полезно за кариерата им. И все по-често инженерите-бакалаври идват след 2-3 години работа, за да продължат образованието си в магистърска степен.

Това е осъзнатата ценност от повече научни знания, а не „не знам какво ще правя и затова ще уча“. Те са най-ценните студенти. Понякога наши студенти с добро кариерно развитие ни предлагат заедно да участваме в разработката на фирмени проекти. При изграждането на болница в Пловдив инвеститорът беше наел наша студентка да проектира комуникационната мрежа.

И тя се обърна към нас, да разработим заедно проекта, който наистина е голям за силите на един инженер. Студенти, които започнаха работа в чужбина се обръщат към нас за консултации и даване на насоки в работа с научната литература, за да наваксат със специални знания и успеят в кариерата си.“ - разказва доцент д-р Николай Каканаков.

ДВАМА МИНИ НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ

Всяка година Посолството на Кралство Швеция и шведският посланик дават мини-Нобелови награди в няколко области на точните науки на изявени български студенти. През 2008 Велислава Спасова и през 2009 Тодор Спасов – и двама студенти студенти от специалност „Компютърни системи и технологии“ станаха мини-Нобелови лауреати. Велислава Спасова завърши докторантура в България и сега работи в Гугъл /Google/ като мениджър на екип за изследване чрез невронни мрежи на входящите данни на потребителите.

Тодор Спасов продължи научната си кариера в Англия. Една от причините да бъде номиниран за тази награда е, че освен отличните резултати от учението и участие в разработки в направление „КСТ“, той стана и медалист на международна олимпиада по електротехника.

БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ

Преди 25 години научната дейност на катедрата „Компютърни системи и технологии“ /КСТ/ е била повече ориентирана към бизнеса. И много от преподавателите са правели разработки за управление на процеси в цифрово-програмни машини, на поточни линии, механизми за защита на информация. В следващите години науката се обръща повече към субсидирани от държавата проекти.

„В последните години отново се връщаме към нуждите на бизнеса, тъй като той отново израстна, а и има всякакви ресурси, за да ни стимулира да работим заедно.